
Børn leger ikke for at lære, men læring kan være et resultat af legen
Drama og kostumer
Lisa Van, Mutter&Mus har i mere end to år klædt kursister, - unge og gamle, undervisere, journalister og ledere - ud som konger, soldater, grise og prinsesser. Gang på gang har deltagerne involveret sig i eventyrene, grinet, sunget og nogle sågar fældet en tåre, fordi de fik lov til at lege igen.
Pædagogiske redskaber
Lisa Van udvikler alle kostumer, som benyttes både til leg og som pædagogiske redskaber, der slipper fantasien løs hos børn og voksne. Konceptet er udviklet i tæt samarbejde med børnehaver og pædagoguddannelsen i Odense. Undervisningsforløb kombineres med besøg i Skt. Klemens Børnehave, som i mange år har arbejdet med kostumer i ”fantasirejser”.
Kostumer til HCA Festivals
Lisa Vans møde med den kinesiske teatermand William Yip har blandt andet resulteret i, at Lisa Van udviklede alle kostumer til de kinesiske børns optræden i Eventyrslottet i forbindelse med HCA-Festivals 2019.

Kloge børn har jord i hovedet Nature Education er hot i Kina Mere end en million kinesere fulgte onlineforum Program for onlineseminar d. 22. september ReThink Education in the Post-Epidemic Era Status på den kinesiske børnefilm: Yué Yué kommer til Danmark Ny bog - H. C. Andersens TRICK - er på gaden Kan kineserne ikke komme til os, må vi komme til dem Eventyret ”Flaskehalsen” åbner for en strøm af kinesisk kreativitet. De tre bedste idéer udløser en rejse til Danmark. Li Zhenxis bøger om dansk pædagogik og skolegang klar til uddeling Børnene går i dansk børnehave, mens mor og far er på kursus Det kan vi bibringe kinesiske børnehaver