Børnene går i dansk børnehave, mens mor og far er på kursus
Siden begyndelsen af januar 2020 og tre måneder frem følger kinesiske forældre og undervisere højskolekurset Life Education på Nordfyns Højskole. Mens forældrene er på skolebænken og diskuterer moral, opdragelse og samfundsforhold går fire kinesiske børn - til fuld forældrebetaling - i børnehave.
Børnehuset Skoven
Børnehuset Skoven i Bogense har sagt ja til eksperimentet, som foreløbig går over al forventning. De er ifølge teamleder Anne-Lise Sievers faldet godt til og leger med deres nye danske kammerater. Børnenes forældre fortæller, at de friere omgivelser og udeliv påvirker deres børn på en positiv måde.
Snart på film
Det er ikke første gang, Børnehuset Skoven møder kinesiske børn og forældre. Børnehaven har flere gange lagt rammer til rundvisinger for kinesiske undervisere. I december 2018 var børnehaven tillige location for filmen YueYye is coming to Denmark - en film om kulturmødet og et voksende venskab mellem en dansk og en kinesisk pige, som mødes til jul på Fyn og til kinesisk nytår i Zhengchou.
